ماهیت روز جهانی قدس مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم است
ماهيت روز جهاني قدس مقاومت و ايستادگي در برابر ظلم است
رئیس ستاد فهما؛

ماهیت روز جهانی قدس مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم است

حجت‌الاسلام و المسلمين ارزاني، با اشاره به اهميت گراميداشت روز جهاني قدس به ويژه در سطح ممالک اسلامي اظهار کرد: ماهيت اين روز مقاومت و ايستادگي در برابر ظلم است.
شناسه خبر : 27210 تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان انتشار : ۰۹:۲۳

حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» در گفت وگو با ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، با اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس از سوی امام خمینی(ره) و تاثیر آن در سطح جوامع اسلامی اظهار کرد: به نظر من این شاهکار ویژه امام(ره) بود که با تدبیر و اندیشه خاص خود یک روز را در ماه مبارک رمضان به نام قدس شریف نامگذاری کرد و منجر به توجه ممالک اسلامی به مساله فلسطین شد.

رئیس ستاد فهما ادامه داد: بیت‌المقدس قبله اول مسلمانان است و همه مسلمین به آن تعلق خاطر ویژه دارند، از سوی دیگر مسجدالاقصی نیز بالذات مسجد اول است و جایگاه خاصی دارد، بنابراین اطلاع مردم دنیا از اینکه چه اتفاقی بر سر قبله اول مسلمانان آمده است از اهمیت برخوردار است و از سوی دیگر بزرگداشت روزی به نام قدس منجر به وحدت میان مسلمین می شود.

وی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه روز قدس تاثیری در سطح جهان و نَه صرفا ملت‌های مسلمان گذاشت، افزود: من در کشورهای مختلفی در ماه مبارک رمضان حضور داشتم و شاهد بودم که جمعیت‌های مختلف از ادیان دیگر نظیر مسیحیان، یهودیان، بوداییان در کنار مسلمانان در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کردند و اعتراض خود را نسبت به اقدام غاصبانه رژیم اسرائیل بیان می‌داشتند و این همه مرهون اطلاع‌رسانی خاص و مدل دینی-مذهبی است که امام خمینی(ره) نسبت به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان داشت چراکه رمضان، ایامی خاص برای مسلمین است و از سوی دیگر روز جمعه و اقامه نماز جمعه نیز فرصت مناسبی برای تحقق این مساله و دادخواهی از سوی مسلمین جهان بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی، با بیان اینکه پیام روز جهانی قدس مقاومت است، افزود: این بدان معناست که هر انسانی اعم از مسلمان یا غیر مسلمان باید مقابل ظلم بایستد. اصل نامگذاری روز جهانی قدس از یک جهت ماهیتی بر پایه ایستادگی در برابر ستم دارد و اکنون بعد از گذشت چهل سال بازخورد این حرکت عظیم را در سطح جهان شاهد هستیم و این ثمره شمعی است که امام راحل روشن کرد و امروز همچون شعله‌ای فروزان در دستان هر انسان آزاده و عدالت‌خواهی است. 

رئیس ستاد فهما در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی در مورد قدس شریف در شرایط کنونی که کرونا شیوع یافته و امکان برگزاری راهپیمایی وجود ندارد، اظهار کرد: مهم یادآوری این مساله است که فرهنگ مقاومت و یاد قدس به ویژه میان نسل جوان زنده بماند. 

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی گفت: طبیعتا در راستای تحقق این مساله تولید محتوا به ویژه در سطح فضای مجازی اهمیت دارد بنابراین باید با قوت در این عرصه فعالیت کرد، چرا که قدس مربوط به کل مسلمانان جهان است، نمی‌توان سکوت کرد و دم از مسلمانی زد، پیامبر اکرم(ص) نسبت به این مساله می‌فرماید: «مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ» آن‌که صبح کند و دغدغه مسلمانان را نداشته باشد، مسلمان نیست».

وی ادامه داد: تنها راه برون رفت مسلمانان و ملت آزاده جهان از چنگال استکبار مقاومت است. هیچ راه دومی هم نیست، چنانچه خداوند در قرآن کریم فرمود: « فَاستَقِم کَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَکَ وَلا تَطغَوا ۚ إِنَّهُ بِما تَعمَلونَ بَصیرٌ» (س همان‌گونه که فرمان یافته‌ای، استقامت کن؛ و همچنین کسانی که با تو بسوی خدا آمده‌اند باید استقامت کنند و طغیان نکنید، که خداوند آنچه را انجام می‌دهید می‌بیند).