اعلام برنامه‌های ایام محرم ستاد هماهنگی کانون‌های (فهما) استان اردبیل در 7 محور
اعلام برنامه‌هاي ايام محرم ستاد هماهنگي کانون‌هاي (فهما) استان اردبيل در 7 محور

اعلام برنامه‌های ایام محرم ستاد هماهنگی کانون‌های (فهما) استان اردبیل در 7 محور

سقاء با اشاره به برنامه ها و فعاليت هاي ماه محرم در کانون هاي فرهنگي هنري مساجد استان اردبيل گفت: اين برنامه‌ها در ۷ محور اجرايي مي‌شود.
شناسه خبر : 15266 تاریخ انتشار : ۲ شهريور ۱۳۹۹ زمان انتشار : ۰۹:۳۳

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما) از استان اردبیل، «نادر سقاء» گفت: برنامه ها و فعالیت های ماه محرم کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل در 7 محور تدوین شده است.


مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل تصریح کرد: قرآن و عترت، مقابله با کرونا، فرهنگی، هنری، خانه و خانواده، کتابخوانی و فضای مجازی از جمله محور برنامه ها و فعالیت های کانون های مساجد در ماه محرم است.


این مقام مسئول اعلام داشت: در حوزه قرآن و عترت برگزاری محافل قرآنی، ختم صلوات به نیت شهدای کربلا، برنامه انس با قرآن در شب عاشورا، شروع مراسم عزاداری با تلاوت قرآن کریم، برگزاری مراسلمات ادعیه به ویژه قرائت زیارت عاشورا، برپایی نماز ظهر عاشورا، سخنرانی امام جماهت به همراه پرسش و پاسخ ویژه این ایام مهمترین برنامه ها خواهد بود.


سقاء افزود: در بخش مقابله با کرونا رعایت بهداشت فردی در مراسم، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و دستکش، شرکت در مراسماتی که در فضای باز برگزار می شود، استفاده از اقلام شخصی، توزیع نذورات و کمک مومنانه به صورت بسته بندی و مواد غذایی خام و اقلام بهداشتی با محوریت نیازمندان از جمله برنامه ها است.


وی عنوان کرد: بخش فرهنگی نیز با برگزاری جلسه هماهنگی ماه محرم در مسجد، شرکت در مسابقات، جشنواره های استانی و کشوری (فهما)، انعکاس برنامه های این ایام کانون و مسجد در سامانه بچه های مسجد، فعالیت رادیو مسجد، فضاسازی مسجد و محله و برگزاری «سه شنبه های تکریم» از دیگر برنامه های کانون های مساجد در ماه محرم است.


سقاء یادآور شد: بخش هنری نیز با برگزاری نمایشگاه عاشورایی، اجرای سرود بچه های مسجد، فضاسازی مساجد با محوریت احادیث امام حسین (علیه السلام)، پشت نویسی خودروها، برگزاری محفل شعر عاشورایی، تهیه نشریات با موضوع فرهنگ عاشورایی و برگزاری مسابقات نقاشی و عکاسی ویژه کودکان و نوجوانان نیز برگزار خواهد شد.


مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان بیان کرد: در بخش خانه و خانواده نیز فضاسازی خانه و نصب پرک ویژه این ایام در سردرب منزل برای مشارکت در پویش هر خانه یک حسینیه، برگزاری روضه های خانگی با حضور اعضای خانواده، مشارکت در مسابقه فرهنگی و هنری، معرفی سبک زندگی و دینی و الگوهای رفتاری اهل بیت (علیهم السلام و تبیین اهداف، پیام و علل قیام عاشورا توسط والدین به فرزندان از جمله برنامه ها است.


وی ادامه داد: بخش کتابخوانی نیز با برگزاری مسابقات کتابخوانی، معرفی کتب به ویژه کتب عاشورایی، برگزاری نمایشگاه کتاب، نقد و بررسی کتب ترویج فرهنگ عاشورایی و ارائه خدمات کتابخوانی در درب منازل با موضوع این ایام به همت فعالان کانون های مساجد صورت خواهد گرفت.


سقاء خاطر نشان کرد: ارائه انعکاس برنامه و فعالیت های کانون های مساجد در فضای مجازی، جذب خیرین، راه اندازی سامانه پیامکی، ارائه سخنرانی های کوتاه، مداحی و بارگذاری روایات و احادیث اهل بیت (علیهم السلام) در کانال ها و گروه های پیام رسان از جمله برنامه ها در بخش فضای مجازی است.


مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اظهار داشت: به دلیل شیوع بیماری کرونا و دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا از همه فعالان کانون های مساجد درخواست شد تا طبق منویات مقام معظم رهبری در مراسم های عزاداری ها دستور العمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را با دقت بیشتری رعایت و نظارت کنند.


این مقام مسئول تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم با رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بدون ایجاد مشکلات برای کادر درمانی مراسم های عزاداری برگزار شود.